به سایت شرکت شهرک صنعتی قطب اراک خوش آمدید.

۵۵ واحد صنعتی استان مرکزی در تملک بانک‌ها است

۵۵ واحد صنعتی استان مرکزی در تملک بانک‌ها است

۵۵ واحد صنعتی استان مرکزی در تملک بانک‌ها است

اراک – معاون امور صنایع سازمان صمت استان مرکزی گفت: ۵۵ واحد صنعتی استان مرکزی بنا بر توافقاتی به بانکها واگذار شده و در تملک این مجموعه‌ها است.

عادل لهراسبی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به صنایع تملک شده از سوی بانک‌ها در استان مرکزی گفت: ۵۵ واحد صنعتی استان مرکزی در تملک بانک‌ها هستند. مالکیت برخی از آنها به بانک‌ها واگذار شده است و تعدادی بنا بر توافقاتی که با بانک صورت گرفته به شرط تملیک واگذار شده است و هم اکنون فعال هستند اما تعداد بیشتری هم تعطیل هستند و توسط بانک‌ها تعیین تکلیف نشدند.

وی در ارتباط با پرداخت تسهیلات به صنایع افزود: چندین نوع تسهیلات پرداختی در سایت بهین یاب پیش بینی شده است که متقاضیان حوزه صنعت و معدن و اصناف با توجه به مقتضیات شغلی خود از طریق ثبت نام از این تسهیلات برخوردار می‌شوند، یکی از تسهیلاتی که هم اکنون فعال است تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون سال ۱۴۰۰ برای واحدهای صنعتی، معدنی و اصنافی که در اولویت هستند (طرح‌های پیش ران) بعد از ثبت در سامانه در صورت تأیید کارگروه به بانک معرفی می‌شوند نرخ بازپرداخت این تسهیلات نسبت به سایر تسهیلات کمتر است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: در خصوص پرداخت تسهیلات رونق تولید امسال تمامی بانک‌ها در پرداخت آن سهیم هستند و از محل منابع داخلی بانک‌ها با نرخ ۱۸ درصد تأمین می‌شود.

لهراسبی با اشاره به اینکه در پرداخت تسهیلات ستاد رونق تولید جهاد کشاورزی و اداره صنعت، معدن وتجارت مشارکت دارند، گفت: در مجموع از ابتدای سال جاری ۲۴۷۰ واحد به با اعتباراتی به میزان ۱۴ هزار و ۴۷۹ میلیارد ریال به بانک معرفی شدند.

وی افزود: از مجموع واحدهای معرفی شده به بانک‌ها، پرداخت‌هایی که بانک‌ها مستقیم از منابع داخلی خود انجام دادند و پرداخت‌هایی نیز از سوی اداره صمت انجام شده است که بنابر آمار موجود از ابتدای سال جاری تا به امروز ۱۶۳ واحد تسهیلات دریافت کردند و مبلغ تسهیلات پرداختی به این واحدها ۷ هزار و۸۷۳ میلیارد ریال بوده است. امیدواریم تا پایان سال بتوانیم تسهیلات تخصیص داده شده را به صورت کامل جذب کنیم.

عمده مشکل صنایع تأمین نقدینگی است

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: عمده مشکل صنایع تأمین نقدینگی است که بتوانند مواد اولیه تولید را تأمین کنند واحدهایی هم مواد اولیه آنها وارداتی است انتظار دارند ارز آنها به روز تأمین شود که تولید آنها متوقف نشود.

لهراسبی تصریح کرد: برخی صنایع برای تأمین مواد اولیه به صورت سهمیه به بورس معرفی می‌شوند و با توجه به کمبود آنها در داخل مجبور هستیم به نسبت کمتری معرفی کنیم و این مسئله سبب شده برخی واحدها با ظرفیت کمتری تولید داشته باشند. در مورد معوقات بانکی این صنایع درخواست همکاری بیشتر از بانک‌ها داریم.

وی افزود: گرانی حامل‌های انرژی مشکل دیگر صنایع است؛ پیگیرهایی صورت گرفته است اما چون قانون مصوب مجلس است اصلاح آن در سال جاری مقدور نیست اما برای سال آینده پیشنهادی ارائه شده مبنی بر اینکه سقفی تعیین شود که متغیر نباشد.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: ازمجموع ۲ هزار و ۶۸۰ واحد صنعتی در استان حدود ۲۵۰ واحد راکد هستند و اکثر واحدها فعالند اما با ظرفیت‌های مختلف به تولید خود ادامه می‌دهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است